W zależności od tego, jakich rozmiarów jest wysyłany towar, możesz spakować go w kopertę, większy pojemnik lub kontener. Zdarza się, że przesyłka przekracza rozmiarem możliwości wysyłki kurierem — wtedy świetnym rozwiązaniem jest paleta. Przesyłki zawsze trzeba zapakować tak, aby zajmowały mało miejsca i nie były wypełnione zbyt dużą ilością powietrza. Na co jeszcze zwrócić uwagę, pakując paczki?
W co pakować paczki?
Pamiętaj o tym, aby odpowiednio dopasować wielkość zewnętrznego pojemnika do rozmiaru przedmiotów, które wysyłasz. Jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć paczkę, kup kopertę, która ma w środku folię bąbelkową. Korzystając z usług wysyłki kurierem, możesz czuć się bezpiecznie — wszystko, co znajduje się w paczce, dotrze na miejsce.
Zwróć uwagę na cennik firmy kurierskiej, na którą się zdecydujesz. Niektóre z nich pobierają dodatkową opłatę od przesyłek, które mają niestandardowe wymiary lub są powyżej określonej wagi. Każda z firm ma inne wytyczne, co do dostawy w formie przesyłki kurierskiej. Lepiej odpowiednio spakować przesyłkę niż przepłacać za źle spakowaną paczkę.
Do wypełnienia kartonu, w którym umieszczasz wysyłane przedmioty, najlepiej sprawdzą się worki powietrzne. Dzięki swojej twardości będą stanowiły świetne zabezpieczenie towaru. Jeżeli zależy Ci na zminimalizowaniu kosztów, możesz użyć starej makulatury lub pulpy papierowej. Dobrym rozwiązaniem jest również owinięcie cennych przedmiotów folią bąbelkową, która nie tylko wypełni puste miejsce wewnątrz kartonu, ale i pomoże zabezpieczyć przesyłkę.
Jeśli wszystkie przedmioty są już w środku pudełka, zostaje ostatnia rzecz. Cały karton trzeba okleić taśmą, aby nic nie wypadło z zawartości podczas transportu. Zamiast taśmy możesz owinąć karton również folią typu stretch. Wykonuj ruchy taśmą w taki sposób, aby ułożyła się w podwójną literę „H”. Używaj wyłącznie tych o dobrej jakości, aby mieć pewność, że transport paczki nie spowoduje żadnego uszkodzenia pudełka. Dla klienta, który szczególnie dba o jakość wysyłki, dobrym rozwiązaniem będzie też owinięcie wysyłki folią pakową. Jest nieco szersza i znacznie bardziej wytrzymała niż zwykła taśma.
Kolejnym istotnym krokiem, który trzeba wykonać, aby paczka dotarła do odbiorcy, jest naklejenie listu przewozowego. Sprawdź na stronie internetowej, czy list trzeba wygenerować samodzielnie. Niektóre firmy korzystają z usług firm przewozowych lub dodatkowych narzędzi, które pomagają nadawcy stworzyć etykietę. Gotowy list przewozowy koniecznie przyklej w widocznym miejscu. To obowiązkowe, jeśli chcesz nadać paczki kurierem. Najlepiej przykleić ją na samej górze — to przyspieszy pracę kuriera. Możesz przykleić ją taśmą dwustronną, klejem lub stretchem. Dopuszczalne są wszystkie metody, które ułatwią paczce transport i zapewnią dodatkowe zabezpieczenie zawartości.
Żeby sprawdzić, czy paczka spakowana jest poprawnie, napieraj na górę lub bok kartonu. Jeżeli kształt opakowania pozostanie niezmieniony — przesyłka jest przygotowana poprawnie. Jeśli zauważysz, że karton zbyt mocno się ugina, a po podniesieniu go wewnątrz wszystko się przesuwa ze względu na puste przestrzenie, wypełnij mocniej. Stanowi to nie tylko formę zabezpieczenia paczki w trakcie transportu, ale też ułatwi odbiorcy przenoszenie paczki. Wiesz już, jak zabezpieczyć paczkę oraz przedmioty znajdujące się w środku! Nadaj ją, korzystając z usługi wysyłki kurierem i nie martw się o swoje przesyłki.
Ekologiczne pakowanie paczek
Zastanawiasz się, jak zapakować paczkę, a przy tym zrobić coś dobrego dla środowiska? Sprawdź, jak nadać zużytym opakowaniom drugie życie. Warto trzymać w domu opakowania o różnej wielkości i kształcie — w chwili, kiedy będziesz wysyłać własną paczkę, będzie można ponownie ich użyć. Zaoszczędzisz przy tym czas, bo nie będzie trzeba szukać nowego opakowania oraz pieniądze, bo nie wydasz ani grosza na nowy karton, a przy tym sprawisz, że Twoja przesyłka będzie eko!
InPost podaje, że „w każdym transporcie 40% stanowi pusta, niewykorzystana przestrzeń w kartonach”. Postaraj się zapakować swoją przesyłkę w taki sposób, żeby w kartonie nie było zbyt wiele wolnego miejsca. Wysyłany produkt w formie paczki powinien być takich samych rozmiarów jak opakowanie. Im ciaśniej, tym lepiej dla środowiska!
Jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć przesyłkę przed ewentualnymi uszkodzeniami, wypełnij karton starymi gazetami. Pomoże to zabezpieczyć paczkę w trakcie transportu. Makulatura świetnie sprawdzi się jako zamiennik dla folii, która obecnie stanowi główny wypełniacz. Papier stanowi doskonałe zabezpieczenie nawet dla przedmiotów o nieregularnych kształtach. Możesz wykorzystać również folię polietylenową, która podlega recyklingowi. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet najbardziej kruchy towar dotrze w całości do adresata.
Jakie inne działania dla środowiska możesz podjąć? Wybierz dostawę do najbliższego punktu lub Paczkomatu, aby kurier nie musiał jeździć pod różne adresy. Zamiast tego przywiezie więcej paczek w jedno miejsce. Oprócz zaoszczędzenia na paliwie takie rozwiązanie zredukuje również emisję dwutlenku węgla oraz innych czynników, które są szkodliwe dla naszej planety. Obecnie usługi dostarczenia towarów są świadczone przez wiele firm kurierskich, na pewno znajdziesz wśród nich taką, która dostarcza przesyłki zgodnie z normami zero waste.
Niektóre sklepy internetowe wprowadzają dodatkowo płatną usługę, która polega na ekologicznym pakowaniu przesyłek. Rezygnują tym samym z typowych opakowań, na rzecz prostych kartonów. Przesyłki nie prezentują się zjawiskowo, jednak znacząco wpływają na życie zgodnie z zasadami ekologii. Warto zwrócić uwagę, aby takie opakowanie było w 100% biodegradowalne. Skup się też na tym, aby wybierać produkty, które zostały stworzone w sposób ekologiczny. Produkcja powinna minimalizować zużycie wody oraz eliminować wytwarzanie śladów węglowych. To właśnie kilka prostych metod dotyczących ekologicznego pakowania przesyłek.
Obecnie coraz więcej sklepów internetowych stawia na ekologiczne rozwiązania. Sami proponują użycie zamienników kartonu lub zamieszczają na swojej stronie instrukcje, jak ekologiczne pakować przesyłki. Coraz większe grono konsumentów zwraca uwagę na sposoby pakowania zamówionych produktów. Firmy, które już teraz proponują rozwiązania sprzyjające środowisku, wiele zyskują. Pozytywnie wpływa to na ich wizerunek czy budowanie zaufania i lojalności wśród klientów. Bycie eko zaczyna być modne!