Zastanawiałeś się kiedyś, czym są te małe, prostokątne wiadomości, wysyłane przez stronę internetową? To web push, a dokładniej notyfikacje web push, które wysyłają Ci powiadomienia z różnych stron, na co wcześniej musisz wyrazić zgodę. Wyświetlają się nie tylko na monitorach stacjonarnych, ale również na ekranach smartfonów, nawet w momencie, gdy znajdujesz się na stronie internetowej konkurencji. Ich skuteczność sprowadza się do zwiększenia zaangażowania odbiorców, bez konieczności podawania danych osobowych, czy adresów e-mail. Jest to również atrakcyjny kanał generowania leadów, który podobnie do marketingu e-mailowego jest w stanie zbudować trwałą relację z osobami odwiedzającymi Twoją stronę internetową. Dowiedz się, jak zachęcić do zakupu za pomocą powiadomień web push i czy na pewno będzie to odpowiednie narzędzie dla Twojego biznesu!
Web push — co to dokładnie jest?
Web push to niezwykle skuteczne narzędzie marketingowe, które nie tylko angażuje odbiorców, ale również wspiera ciągłą sprzedaż, dodatkowo zwiększając rozpoznawalność Twojej marki. Są to powiadomienia w postaci krótkiej wiadomości, którą strona internetowa wysyła do swoich subskrybentów na komputery i urządzenia mobilne w trakcie korzystania z przeglądarki. Można je spotkać w postaci klikalnych, prostokątnych okienek, które pojawiają się w prawym dolnym rogu ekranu lub w przypadku urządzeń marki Apple — w prawym górnym rogu. Powiadomienia web push standardowo posiadają cztery stałe elementy, które możesz wykorzystać:
- Tytuł, który przeważnie jest nazwą marki.
- Treść wiadomości.
- Grafika (ikona powiadomienia) – może to być logo lub inny dowolny obraz.
- Link (w postaci adresu URL) przekierowujący do strony internetowej, z której zostały wysłane.
Jak zachęcić do subskrypcji notyfikacji w przeglądarce? Bardzo istotne jest to, że odbiorca w każdym przypadku musi wyrazić zgodę na wysyłane treści powiadomień. Może to zrobić, korzystając z podpowiedzi wyświetlanej w przeglądarce internetowej. Aby zachęcić użytkownika do interakcji, wiele stron www wyświetla korzyści związane z otrzymywaniem notyfikacji jeszcze przed monitem przeglądarki. Nazywa się to potocznie „miękką prośbą” przeglądarek internetowych. Dopiero po jej akceptacji, wyświetli się monit o zezwolenie z samej przeglądarki co do wysyłanych powiadomień. Wtedy odbiorcy muszą wyrazić zgodę, korzystając z podpowiedzi. Miękkie zapytanie o pozwolenie na wysyłanie powiadomienia web push ze strony jest tylko skuteczną informacją marketingową, która informuje użytkownika o korzyściach z akceptacji notyfikacji. Bez niego wyświetliłby się monit przeglądarki bez kontekstu i wytłumaczenia, na co właściwie się decydujemy. Mimo licznych zalet, komunikaty web push mogą być dla wielu użytkowników dość uciążliwe, szczególnie jeśli zgoda nie będzie przemyślana. Dlatego warto się dokładnie zastanowić nad tym, co klikamy, aby nie zostać zbombardowanym powiadomieniami, które wcale nas nie interesują. Aby zrezygnować z wyświetlania komunikatów, mamy dwie możliwości. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję z poziomu odebranego powiadomienia web push lub zapoznać się z właściwymi ustawieniami używanej przeglądarki. Podsumowując, musisz wiedzieć, że web push powiadomienia:
- są klikalne;
- każdorazowo wymagają zgody na ich otrzymywanie;
- można w prosty sposób wyłączyć.
Jak wykorzystać notyfikacje web push na swojej stronie? Korzyści i zastosowania
Musisz wiedzieć, że kampanie web push mogą pełnić różne role. Najistotniejsze to rola sprzedażowa i wizerunkowa. Ta pierwsza opiera się na generowaniu ruchu na stronie oraz dedykowaniu zniżek. Wizerunkowa ma dostarczyć ciekawych informacji na temat produktów lub usług ze strony. Powiadomienia web push mimo swojej angażującej formy komunikacji, nie zdążyły jeszcze zbudować sobie tak złej sławy, jak np. subskrypcja newslettera, która najczęściej kojarzy się ze spamem i nachalnymi treściami sprzedażowymi. Takie postrzeganie newslettera pozwala zbudować bazę subskrybentów i zwiększyć ruch użytkowników na stronie. Jakie inne zastosowania mają powiadomienia web push?
- Zastosowanie dedykowanej zniżki w celu zwiększenia sprzedaży.
- Odzyskiwanie porzuconych koszyków.
- Bieżąca obsługa klienta.
- Śledzenie zainteresowań i potrzeb odbiorcy treści.
- Generowanie leadów.
Korzyści płynące z obecności powiadomień web push jest bardzo dużo, dlatego zdecydowanie warto wykorzystać je przede wszystkim do komunikacji z użytkownikiem. Wciąż zastanawiasz się, czy przetestować je w swojej firmie? Prowadzenie regularnej komunikacji z użytkownikiem poprzez komunikaty web push może dać Twojej firmie szansę na zbudowanie rozpoznawalnej marki oraz generowanie sprzedaży produktów lub usług. Wielu właścicieli stron internetowych, zastanawia się, jakie komunikaty wybrać dla zwiększenia efektów firmy — powiadomienia push, czy web push? Czym są powiadomienia push? W przypadku powiadomień push odbiorca dostaje treści wyłącznie poprzez swoje urządzenia mobilne. Powiadomienie push pojawia się w panelu powiadomień i jest zazwyczaj pierwszą rzeczą, którą widzisz po odblokowaniu telefonu. Wiele osób porównuje push powiadomienia do SMS-ów z uwagi na miejsce ich wyświetlania na ekranie głównym smartfona. Odbiorca powiadomienia push wyraża chęć na jego otrzymywanie, najczęściej podczas pobierania danej aplikacji. Wszystkie zgody dotyczące powiadomień push może zmienić w ustawieniach aplikacji w każdym momencie. Powiadomienia push mogą informować o zniżkach, okazjach, czy nowych filmach na subskrybowanych kanałach. Przeglądarki internetowe są natomiast obsługiwane przez push powiadomienia web, które mogą wyświetlać się nie tylko na ekranach komputerów, ale również na smartfonach i tabletach. Najważniejsza różnica polega na tym, że aby otrzymywać powiadomienia push, należy zainstalować aplikację. Powiadomienie web push nie wymaga pobierania żadnego oprogramowania ani aplikacji — wystarczy jedno kliknięcie w przeglądarce. Jakie notyfikacje są w takim razie najlepsze? Niestety odpowiedź na to pytanie zależy od tego, w jaki sposób prowadzisz swój biznes. Jeśli Twój główny dochód pochodzi z aplikacji mobilnych — skup się na powiadomieniach push. W przypadku strony internetowej, na której chciałbyś zbudować jak największą społeczność — web push może okazać się przydatnym rozwiązaniem.
Jak włączyć web push notyfikacje na stronie www?
Na rynku istnieje wiele darmowych, jak i płatnych platform do wysyłania powiadomień web push. Aby wdrożyć notyfikacje web push, trzeba założyć konto na jednej z nich i wprowadzić wszystkie potrzebne informacje, które chcielibyśmy wyświetlać. Następnie edytujemy pliki szablonu strony, wpisując w jej nagłówek podany kod Java script. Na koniec tworzymy spersonalizowaną prośbę o wyrażenie zgody, aby użytkownik dokładnie wiedział, czego będzie dotyczyło każde powiadomienie, które pojawi się w jego przeglądarce. Takie działanie z pewnością zbuduje większe zaufanie wobec komunikacji na stronie. O czym jeszcze należy pamiętać przed wdrożeniem wiadomości push na stronach internetowych?
- O wszelkich zgodach, bez których wysyłanie powiadomień nie będzie możliwe.
- O zgodności z RODO.
- O tym, aby powiadomienia były kompatybilne z różnymi urządzeniami.
- O skryptach, które mogą spowolnić stronę.