Prowadzenie sklepu internetowego współcześnie stanowi jeden z najpopularniejszych pomysłów na biznes. Coraz częściej jednak na samym pomyśle się nie kończy! Przedsiębiorcy chętnie wdrażają w życie swoją inicjatywę, czego dowodem jest dynamiczny rozwój branży e-commerce, widoczny już od kilku dobrych lat. Aby jednak proces zakładania sklepu online przebiegł prawidłowo, trzeba wiedzieć, od czego zacząć. Odpowiedzi możesz poszukiwać w poniższym artykule! Zapraszamy!
Czy warto założyć własny sklep internetowy?
Polacy coraz więcej pieniędzy wydają w Internecie. Dlatego też prowadzenie sklepów internetowych wydaje się być rozwiązaniem na miarę potrzeb współczesnego konsumenta. Warto jednak pamiętać, że nie jest to sposób zarabiania, który zacznie przynosić pożądane zyski już od pierwszego dnia działalności. Jak wiadomo własny sklep jest przedsięwzięciem długoterminowym, o czym trzeba zawsze pamiętać. Zatem sukces najczęściej przychodzi po czasie, a wszystko to dzięki ciężkiej i systematycznej pracy całego zespołu.
Zanim podejmiesz decyzję, poznaj mocne strony sklepu internetowego!
Powodów, dla których warto założyć sklep internetowy, jest naprawdę wiele. Przed szereg wyłania się przede wszystkim potencjał branży e-commerce. Jednak tym, co najbardziej przemawia na korzyść prowadzenia działalności w e-handlu, są niewielkie koszty wejścia na rynek. Obecnie praktycznie każdy ma możliwość rozpoczęcia sprzedaży w Internecie bez ponoszenia kuriozalnych opłat. Warto jednak pamiętać, że ostateczny koszt całego przedsięwzięcia zależy od wielkości sklepu, jego funkcji czy integracji z innymi platformami.
Działalność w sieci to także sposób na łatwy dostęp do szerszego grona klientów. Użytkownicy Internetu coraz chętniej wykorzystują go w celach zakupowych, wobec czego łatwiej do nich dotrzeć i zachęcić do zakupy. Wartość sprzedaży będzie więc systematycznie wzrastać, jeżeli sprzedawca dołoży wszelkich starań, aby przyciągnąć do siebie jak największą liczbę potencjalnych klientów.
Znajdź pomysł na własny sklep internetowy. Jak zacząć?
Z przymrużeniem oka można stwierdzić, że proces zakładania sklepu internetowego rozpoczyna się w głowie. To właśnie tu rodzi się pierwsza myśl, dotycząca asortymentu czy idei, na podstawie której działalność będzie rozpościerała skrzydła. W obmyślaniu tej kwestii przydatne staje się wejście w skórę potencjalnego klienta
Jeżeli po przeanalizowaniu wad i zalet posiadania sklepu w Internecie, w dalszym ciągu chcesz wdrożyć swój pomysł w życie, zacznij rozważać, co tak naprawdę mógłbyś zaoferować klientom, aby sprostać ich potrzebom i jednocześnie stać się atrakcyjnym konkurentem. A na rynku e-commerce nie brakuje rywalizacji! Dlatego też liczą się przede wszystkim oryginalne pomysły. Masz taki? Świetnie! Możesz zaczynać przygotowywania do otwarcia sklepu online! Co na początek?
Jak założyć sklep online? Analiza konkurencji sklepu internetowego
W większości przypadków sam pomysł na biznes stanowi bazę pod działania, związane z analizą rynku i konkurencji. To właśnie one dostarczają zainteresowanemu sprzedawcy informacji na temat obecnej sytuacji, w której będzie musiał odnaleźć się jako nowy podmiot. Dodatkowo jest to forma badania, która ma na celu określenie ryzyka niepowodzenia, z jakim zawsze – choć w niewielkim stopniu – musi liczyć się startujący internetowy przedsiębiorca. Uniknięcie tego jest możliwe poprzez sporządzenie skrupulatnego biznesplanu.
Powinien on zawierać informacje na temat planowanych kosztów całej procedury, odpowiadać na pytanie, kim są potencjalni klienci oraz dookreślać sprzedawany asortyment. Jeżeli sporządziłeś biznesplan i potrafisz odpowiedzieć na powyższe kwestie, jesteś gotowy, by wdrożyć swój pomysł w rzeczywistość! Jak rozpocząć przygodę ze sklepem internetowym?
Jak otworzyć sklep internetowy krok po kroku?
Zazwyczaj proces zakładania sklepu internetowego kojarzy się z ogromną ilością zobowiązań i formalności. W rzeczywistości nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, aby rozpocząć efektywną sprzedaż w sieci. Co więcej, na samo utworzenie sklepu niekiedy wystarczy… kilka godzin pracy. Sprawdź, jak krok po kroku postawić na nogi swoje internetowe przedsiębiorstwo!
Oprogramowanie dla sklepu internetowego
Pierwszą decyzją, jaką musi podjąć właściciel sklepu internetowego, jest wybór rodzaju oprogramowania, na jakim będzie funkcjonować jego działalność. Odpowiednia platforma e-commerce stanowi bazę sklepu, dlatego też jest to jedna z najważniejszych inwestycji. Obecnie wyróżniamy platformy:
- abonamentowe SaaS, czyli oprogramowania z gotowymi szablonami,
- Open Source, charakteryzujące się dużą elastycznością,
- dedykowane, czyli tworzone indywidualnie przez programistów,
- profesjonalne z licencją, przeznaczone dla gigantów.
Współcześnie największym zainteresowaniem cieszą się platformy e-commerce Open Source, które dostarczają wielu możliwości, jeżeli chodzi o rozbudowę funkcji sklepu. Wielu przedsiębiorców decyduje się jednak od podstaw stworzyć swoje miejsce sprzedaży. Do tego jednak wymagana jest pomoc zaufanego programisty.
Hosting i domena pod sklep internetowy
Kolejnym krokiem jest znalezienie dobrego hostingu, który odpowiada za szybkie i profesjonalne działanie sklepu internetowego. Obowiązkiem właściciela jest również wymyślenie domeny, czyli nazwy strony internetowej, która od chwili zarejestrowania będzie stanowiła identyfikację dla sklepu online.
Zaprojektuj wygląd sklepu internetowego
Sklep internetowy musi przyciągać wyglądem i zachęcać klientów do skorzystania z oferty. Szata graficzna oraz zamieszczane treści powinny być więc dopracowane w najmniejszym szczególe. Warto bowiem pamiętać, że pierwsze wrażenie, jakie e-commerce wywołują u kupujących, może rzutować na ich dalszą decyzję zakupową. Dobry sklep internetowy powinien przede wszystkim być zaprojektowany tak, by napędzać sprzedaż.
UX, czyli wygoda obsługi w sklepach internetowych
Chcąc doprowadzić do tego, by klient dokonał zakupu i w przyszłości powrócił do sklepu internetowego, konieczne jest zadbanie o to, aby wygodnie mu się z niego korzystało. Za ten aspekt funkcjonowania biznesu online odpowiada UX, czyli doświadczenie użytkownika związane z poruszaniem się po stronie. Warto więc zwrócić uwagę na przejrzystość interfejsu, przyjazną kolorystykę, prostą nawigację i wszelkie inne aspekty, które uprzyjemnią klientom proces dokonywania zakupu.
Płatności i wysyłki w sklepie internetowym
Obsługa klientów powinna utrzymywać się na stałym poziomie przez cały proces składania zamówienia tak, by usługobiorca na żadnym etapie nie zdecydował się na porzucenie swojego wirtualnego koszyka. Umiejętność zachęcenia klientów do dokonania zakupów to więc także proponowanie im pożądanych rozwiązań. W tym aspekcie istotne jest zastosowanie w e-sklepie różnorodnych opcji dostaw oraz metod płatności internetowych. To właśnie one optymalizują proces zakupowy.
Kwestie prawne w sklepie internetowym
Zakładając sklep online, należy zadbać o kwestie formalno-prawne, które to będą regulować przebieg transakcji, zawieranych między sprzedawcą a nabywcą. Podstawę w e-commerce zawsze stanowi regulamin sklepu e-commerce. Oprócz niego istotne są:
- polityka prywatności,
- RODO,
- polityka zwrotów i reklamacji (w tym wzór odstąpienia od umowy),
- informacje o metodach i rodzajach płatności online,
- informacje o proponowanych formach dostaw.
Optymalizacja SEO – pozycjonowanie
Prowadząc sklep internetowy, warto pamiętać również o optymalizacji treści pod kątem SEO. Dzięki temu sklep może osiągnąć wyższą pozycję w wyszukiwarce Google, generując większy ruch. Ten zaś jest kluczem do zwiększenia wyników sprzedażowych. Poza samymi treściami na pozycjonowanie sklepu wpływ może mieć również ogólny stan techniczny strony.
Atrakcyjna prezentacja oferty
To, czy klient zdecyduje się na zakup w danym sklepie online, zależne jest również od sposobu, w jaki zostanie mu przedstawiona oferta. Na stronie internetowej nie powinno więc zabraknąć czytelnych i wartościowych treści, ze szczególnym naciskiem na dokładne i oryginalne opisy produktów oraz ich staranne fotografie. Sposobem na czytelną nawigację jest grupowanie towaru w kategorie produktów. Dzięki temu wyszukiwanie staje się bardziej intuicyjne.
Marketing w sklepie internetowym
Twój sklep online właśnie zaczął działać? Zatem musisz zadbać o odpowiednie wypromowanie. Dobry marketing to podstawa każdego biznesu. Nie martw się – Internet stanowi prawdziwą kopalnię pomysłów dla świeżo upieczonych internetowych przedsiębiorców!
Sprzedawco e-commerce! Nie zapomnij o swoim kliencie…
Sklepy internetowe to doskonały pomysł na zarabianie pieniędzy. W trakcie napędzania sprzedaży właściciele nie powinni jednak zapominać, że główny mechanizm ich sukcesu stanowią usługobiorcy. Dlatego też na każdym kroku należy zadbać o kompleksową obsługę klientów. Ich lojalność oraz zaangażowanie to najlepszy przepis na sukces w branży, w której nie ma miejsca na błędy!