W dzisiejszych czasach przesyłki kurierskie to najpopularniejszy sposób na przesyłanie towarów między nadawcą a odbiorcą. Chętnie korzystają z nich nie tylko osoby prowadzące firmę, ale też ci, którzy preferują internetową formę robienia zakupów. Dla każdego klienta priorytety stanowią wygoda i szybkość działania firmy kurierskiej. Nie każdy jednak wie, na czym tak naprawdę polega proces transportu oraz jaką drogę musi przebyć przesyłka, nim trafi do ostatecznego odbiorcy. Zachęcamy do przeczytania artykułu, w którym krok po kroku wyjaśnimy, co dzieje się z nadaną paczką!
Step by step, czyli ogólne etapy, jakie musi przejść każda przesyłka
Dla klientów współpracujących z firmami kurierskimi czas od chwili nadania przesyłki przez nadawcę do momentu jej odbioru przez odbiorcę zazwyczaj upływa pod znakiem oczekiwania. W tym samym okresie przez przewoźnika podejmowany jest szereg działań, mających na celu jak najszybsze przetransportowanie paczki do miejsca docelowego. Z jakich etapów składa się droga przesyłki?
Przygotowanie przesyłki przez nadawcę
W pierwszej kolejności nadający musi odpowiednio przygotować przesyłkę, nim trafi ona w wir obsługi firmy kurierskiej. W tym celu niezbędne jest zapakowanie oraz zabezpieczenie paczki, zgodnie z regulaminem przewoźnika. Konieczne jest też zmierzenie paczki i określenie, z jaką przesyłką kurierską mamy do czynienia – standardową, niestandardową, a może gabarytową – oraz ewentualne zaznaczenie chęci skorzystania z usług dodatkowych (np. pobrania). Dzięki czemu nadawca będzie mógł poznać ostateczną cenę usługi.
Nadanie przesyłki
W dzisiejszych czasach nadanie paczek zazwyczaj odbywa się przez Internet. Można to zrobić na stronie internetowej wybranego przewoźnika, poprzez wypełnienie odpowiedniego formularzu zlecenia. W zależności od wybranej metody, po zgłoszeniu chęci nadania przesyłki albo zostanie ona bezpośrednio odebrana od nadawcy przez kuriera, albo nadawca będzie musiał odwiedzić wybrany punkt wysyłki (np. Paczkomat, punkt partnerski czy wybraną placówkę pocztową). W obu przypadkach podróż przesyłki do adresata właśnie się rozpoczyna!
Odbiór w centrum logistycznym firmy wysyłkowej
Bez względu na to, czy kurier odbierze paczkę bezpośrednio spod adresu domowego, czy z punktu odbioru, w pierwszej kolejności trafia ona do centrum logistycznego danej firmy kurierskiej, który znajduje się najbliższej miejsca nadania. To właśnie tam zostaje przesortowana i przekazana kurierowi, by móc wyruszyć w dalszą drogę.
Transport między centrami logistycznymi
Na następnych etapach paczka jest transportowana między oddziałami – ilość odwiedzonych przez nią oddziałów jest zależna od długości trasy, jaką musi pokonać. Finalnie ma się ona znaleźć w centrum logistycznym najbliższym miejscu zamieszkania odbiorcy. Stamtąd przesyłka trafia bezpośrednio do sortowni, gdzie następuje rozdzielenie paczek do doręczenia na poszczególne lokalizacje.
Wydanie do doręczenia
Następnego dnia rano kurierzy rozpoczynają pracę od odebrania przesyłek, które w danym dniu mają zostać doręczone adresatom. To już ostatni etap podróży każdej paczki – w zależności od wybranej metody prowadzi on bezpośrednio pod adres domowy odbiorcy lub do wybranego punktu odbioru, gdzie kurier doręczy przesyłkę jeszcze tego samego dnia.
Odbiór przez odbiorcę
Po otrzymaniu powiadomienia o planowanym doręczeniu przesyłki lub umieszczeniu jej w wyznaczonym punkcie, odbiorcy pozostaje tylko odebrać przesyłkę i zakończyć proces doręczenia!
Większość przesyłek kurierskich ma do pokonania taką samą drogę. W niektórych wypadkach może jednak różnić się ona detalami, związanymi z kwestiami:
- miejsca nadania i odbioru (szczególnie w przypadku przesyłek zagranicznych),
- wybranej firmy kurierskiej obsługującej przesyłkę,
- sposobu, w jaki nadano przesyłkę.
Przyjrzyjmy się więc dokładnie, jak wygląda droga przesyłki do Paczkomatu InPost – obecnie jednej z najpopularniejszych usług na rynku kurierskim!
Jak wygląda droga paczki do Paczkomatu InPost?
- Podobnie jak w przypadku innych paczek, także te doręczane do Paczkomatu InPost, muszą zostać odpowiednio przygotowane i zabezpieczone do transportu, a następnie zmierzone w celu określenia rodzaju przesyłki.
- W dalszej kolejności nadający musi wybrać metodę nadania, czyli zamówić kuriera, udać się do Punktu Obsługi Paczek InPost lub skorzystać z wybranego przez siebie Paczkomatu InPost. Od jakiegoś czasu nadanie paczki w Paczkomacie odbywa się bez konieczności drukowania etykiety! Jeżeli jednak nadawca chce w ten sposób oznaczyć paczkę, może skorzystać z opcji Szybkich Nadań.
- Gdy paczka jest już gotowa do wysyłki, należy umieścić ją w Paczkomacie, skąd zostanie odebrana przez pracownika firmy InPost, zaczekać w domu na przyjazd kuriera lub przekazać obsłudze w PaczkoPunkcie.
- W każdym przypadku na kolejnym etapie paczka zostanie przetransportowana do oddziału InPost, a następnie posortowana i wysłana do oddziału miasta docelowego. Jeżeli jej trasa jest długa, w trakcie transportu może trafić do Sortowni Głównej, czyli wielkiego centrum logistycznego InPost.
- Po sortowaniu przesyłka trafi do kuriera, który przewiezie ją do oddziału docelowego, skąd trafi już bezpośrednio do doręczenia lub zostanie wydana do umieszczenia w Paczkomacie.
- Na tym kończy się jej przygoda! Paczka trafia do odbiorcy!
Lokalizacja paczki InPost. Jak sprawdzić, gdzie jest przesyłka?
Z perspektywy klienta droga, którą codziennie przemierzają przesyłki, nim trafią do ostatecznego adresata, może być nieco skomplikowana. Pomimo wielu etapów składających się na tę usługę, zazwyczaj jest ona realizowana w ciągu jednego dnia roboczego! Aby móc na bieżąco monitorować przebieg dostawy, zarówno nadawca, jak i odbiorca mają możliwość śledzenia przesyłki kurierskiej. Dzięki temu mogą oni oszacować przewidywany czas odbioru przesyłki. Obecnie można to zrobić aż na trzy sposoby!
W pierwszym przypadku wystarczy odwiedzić stronę internetową firmy InPost, wprowadzić numer przesyłki i sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się paczka. Drugi zaś zakłada skorzystanie z pomocy ChatBota MATa, dostępnego w wiadomości e-mail, na stronie internetowej InPost oraz na Messengerze. Śledzenie przesyłek jest możliwe także z poziomu bezpłatnej aplikacji mobilnej InPost Mobile, która jest zsynchronizowana z numerem telefonu, dzięki czemu jej status jest na bieżąco aktualizowany, o czym odbiorca jest stale informowany. Dodatkowo może on udostępnić numer przesyłki także innym osobom!
Co daje możliwość śledzenia przesyłki?
Możliwość śledzenia paczki wysyłanej za pośrednictwem firmy kurierskiej sprawia, że klient może na bieżąco monitorować cały transport. Jest to szczególnie ważne w branży e-commerce, gdzie informowanie klienta o nadaniu paczki oraz dalszych etapach jej realizacji, przyczynia się wzbudzenia bezpieczeństwa i poczucia, że wszystko przebiega zgodnie z założeniami. Łatwa lokalizacja paczki to także sposób na wdrożenie szybkich działań w razie wystąpienia niepożądanych komplikacji.
Aby móc w pełni profesjonalnie zrealizować proces dostawy każdej przesyłki w InPost wymagamy od nadawcy podania adresu e-mail oraz telefonu odbiorcy. Dzięki temu tuż po nadaniu paczki, adresat zostaje o tym poinformowany. Poszczególne statusy towarzyszą mu aż do czasu odbioru paczki. Na jakie komunikaty może liczyć, kiedy oczekuje na przesyłkę nadaną do Paczkomatu?
W tym wypadku droga paczki prezentuje się następująco:
- w trakcie przygotowania: czyli przygotowywanie paczki przez nadającego,
- nadana w Paczkomacie,
- odebrana od nadawcy: czyli paczka wyjęta z Paczkomatu nadawczego,
- w trasie: przesyłka jest transportowana między poszczególnymi oddziałami,
- przyjęta w oddziale/sortowni InPost: paczka oczekuje na dalszy przydział kurierowi lub znajduje się w docelowym oddziale,
- wydana do doręczenia: kurier otrzymał paczkę do doręczenia i jeszcze tego samego dnia podejmie próbę umieszczenia jej w Paczkomacie adresata.
- gotowa do odbioru: kurier właśnie umieścił przesyłkę w wybranym punkcie!
Idealnie opracowana ścieżka doręczania przesyłek? Z InPostem to możliwe! Nasi kurierzy zadbają, by każdą paczkę dowieźć na czas pod wskazany adres!