Prowadząc sklep internetowy, warto zadbać o wiele różnych aspektów, aby jak najbardziej zadowolić klientów oraz aby biznes był opłacalny. Podstawowym elementem, o który musisz zadbać w swojej firmie, jest logistyka e-commerce, czyli wszystkie najważniejsze etapy związane z dostawą i całym łańcuchem po sprzedażowym. Na doświadczenie klienta wpływa nie tylko atrakcyjna cena produktu na Twojej stronie, ale również cała ścieżka łańcucha dystrybucji tj. forma i koszty doręczenia oraz ilość czasu nadania paczki i szybkość jej dostarczenia. Zadbanie o każdy z tych elementów może sprawić, że klient zdecyduje się na powrót do Twojego sklepu w przyszłości. Warto mieć na uwadze, że pieniądze związane z dostawą produktu to najważniejszy czynnik zachęcający bądź zniechęcający klienta do zakupu. Dowiedz się, jak obniżyć koszt dostawy, aby stać się bardziej konkurencyjnym na rynku i przy okazji na tym nie stracić!
Najpopularniejsze rodzaje dostaw
Prostą zasadą pracy e-commerce jest to, że im więcej sposobów dostarczania produktów oferujesz, tym lepiej dla Twojego sklepu i jego klientów. Wiadomo, że otwierając sklep, trudno jest zorganizować wszystko naraz, jednak na sam początek warto zaoferować minimum dwie formy doręczenia. Każdy kolejny system dostarczenia towarów bądź usług będzie działał tylko na korzyść Twojego sklepu. Bycie elastycznym pozwala zyskać spore uznanie w oczach klientów, którzy cenią sobie szybką realizację zamówienia bez względu na opłaty dostaw towaru. Jakie są najpopularniejsze metody dostaw, które warto zaoferować w swoim sklepie internetowym?
- Przesyłka kurierska;
- Dostawa do Paczkomatu;
- Dostawa do punktu odbioru paczek;
- Bezpośredni transfer ze strony.
Od czego zależy cena przesyłki kurierskiej? Po pierwsze od czasu wykonania tej usługi. Im szybciej przesyłka ma dotrzeć do adresata, tym droższe będą koszty obsługi danej firmy. Kluczową informacją jest dokładne określenie gabarytów paczki. Oczywiste jest to, że im będzie większa i cięższa, tym droższe będą koszty jej wysłania. Kwoty danej usługi mogą się również od siebie różnić w zależności od strefy, do której ma zostać wysłana. Z reguły ceny dostaw są takie same na terenie całej Polski, jednak istnieją strefy rozszerzone, które są odległe od miejsca nadania lub trudno dostępne. Mowa tu np. o zamówieniach w miejsca, gdzie nie ma odpowiednich tras dla pojazdów kurierskich np. góry. Każda firma posiada indywidualne ceny tego typu przewózki i rozwiązania dla wysyłek międzynarodowych. Wysyłając wiele paczek, warto nawiązać współpracę z operatorem logistycznym i zapoznać się z ofertą dla firm.
Jak obniżyć koszty związane z dostawą?
Prowadzenie biznesu opartego na logistyce e-commerce wiąże się z codziennym wysyłaniem paczek i przesyłek. Przy dużej ilości wysyłek, nawet najmniejsza zmiana może spowodować redukcję kosztów i przynieść spore oszczędności dla firmy. Materiały, opakowania, rodzaj magazynowania zapasów, monitorowanie cenników pracy przewoźników, zarządzanie samymi zapasami, a może każde z wymienionych?
Dowiedz się, jakie są rozwiązania optymalizacji kosztów logistycznych za dostawę w Twoim sklepie online.
- Pierwszym i najważniejszym aspektem, który pozwoli Ci obniżyć koszty wysyłki, jest optymalizacja opakowania. Zamiast wypełniać zbędne miejsce w paczce za pomocą materiałów, takich jak pianki, czy pomięte kartonowe opakowania – zacznij kupować większe ilości pudełek o różnych rozmiarach, które pozwolą Ci wykorzystać 100% miejsca na produkty w paczce. Takie działanie z pewnością ograniczy zbędne wydatki i w dużym stopniu wpłynie na cenę przesyłki pod kątem jej gabarytu. Warto mieć również na uwadze, że zrobienie zapasów i zamawianie większych ilości opakowań, bardzo często umożliwia negocjacje cen. A co z przesyłkami niestandardowymi (ponadgabarytowymi)?
- Wiele firm wysyła niezliczoną ilość towarów oraz produkty/ materiały o dość niestandardowej formie. Aby dokonać optymalizacji kosztów wysyłki, powinieneś sprawdzić, czy Twoja firma ma możliwość wysłania jej w kilku mniejszych i standardowych paczkach. W większości przypadków spowoduje to obniżenie kosztów, ułatwiając również sam transport. Atrakcyjną opcją stosowaną w logistyce e-commerce jest także możliwość zamówienia palety, na której wyślemy duże zlecenie bez rozdrabniania się na pojedyncze płatności za każdą przesyłkę, czy niestandardowe opakowanie. Taka redukcja pozwoli wiele zaoszczędzić.
- Monitorowanie cen kierowców (przewoźników) z pomocą porównywarek, jest świetną metodą na obniżenie kosztów związanych z przesyłką produktów. W Internecie znajdziesz szereg rozwiązań cenowych dla konkretnej przesyłki w różnych firmach kurierskich. Wystarczy, że w porównywarce wpiszesz parametry paczki, a wyświetlą Ci się różne propozycje cenowe łańcucha dystrybucji. Wykonując duże ilości dostaw, warto prosić o regularne przesyłanie ofert oraz możliwość negocjacji warunków usług kurierskich.
- Warto przemyśleć rodzaj pojazdów, którymi poruszają się pracownicy danej firmy kurierskiej. W dzisiejszych czasach dużą uwagę zwraca się na środowisko. Wybór dostawcy, który oferuje energooszczędne samochody dostawcze, może spowodować znaczne ograniczenie kosztów paliwa, a tym samym cen związanych z naszą dostawą.
- Czy twoja firma korzysta z przestrzeni magazynowej? Powierzchnia magazynowania i zarządzania zapasami to jeden z głównych czynników mających wpływ na finalne koszty miesięczne. Dużą oszczędność zapewni Ci wprowadzenie nowoczesnego systemu Cross-docking, który polega na dystrybucji towaru, eliminując z łańcucha dostaw etap związany właśnie z przechowywaniem w magazynach. Wykorzystując tę metodę, uzyskuje się sprawność i szybkość dostaw bez zbędnych strat czasu, co jest jednoznaczne z oszczędnością pieniędzy na wysyłki.
- Dzień bezpłatnej dostawy to atrakcyjny sposób na dodatkowy zysk – dlaczego? Okazuje się, że znaczna większość klientów zdecyduje się na finalizacje swoich zakupów, jeśli mają zapewnioną darmową dostawę towarów. Przedsiębiorstwa muszą same sfinansować bezpłatny transport kurierem. Skąd w takim razie biorą się oszczędności z zamówień? Ze zwiększonych opłat i prowizji za możliwość sprzedaży produktów na konkretnych platformach. W tej sytuacji zwiększa się nie tylko zadowolenie klientów z zakupów, ale również wzrasta ilość zamówień, które zostały zakończone sukcesem.