Robisz zakupy w sklepach internetowych i zastanawiasz się, które usługi transakcji są najbezpieczniejsze? Możliwości jest wiele, a każdy sklep dysponuje szeroką ofertą innowacyjnych rozwiązań. Poznaj je wszystkie i wybierz metodę płatności, która będzie dla Ciebie najatrakcyjniejsza. PayU, BLIK, forma płatności PayPal, a może tradycyjny przelew, lub za pomocą karty kredytowej? Dowiedz się, ile naprawdę kosztują przelewy online w sklepach internetowych i jakie możesz mieć korzyści w zależności od rodzaju konkretnej metody i sklepu.
Metody płatności w Internecie
Rynek e-commerce rozwija się bardzo dynamicznie, a wraz z nim oczekiwania klientów. Sklepy online stawiają sobie coraz to wyższe poprzeczki, które dotyczą konkretnych usług, obsługi klienta oraz sposobów transakcji. Ostatnie lata pokazały, jak ważną rolę w Internecie odgrywa czas i jego maksymalne skrócenie. Właśnie dlatego w e-commerce tak ważna jest współpraca z firmą kurierską.
Niegdyś płatności online związane były z minimum kilkudniowym czasem oczekiwania od kliknięcia przycisku „kup teraz”, do zapukania do drzwi przez listonosza. Obecnie dzięki nowoczesnym metodom transakcji, wszelkie płatności wykonywane są w mgnieniu oka, a dzięki dopracowanym procedurom klienci otrzymują swoje zamówienia ze sklepów nawet następnego dnia od zakupu.
Błyskawiczne formy płatności online, które najczęściej spotkasz po uzupełnieniu danych kontaktowych w sklepie internetowym to:
- E-przelew (PayU, Dotpay, Przelewy24) – to jedna z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych form systemu płatności. Po wybraniu tej usługi zostaniesz automatycznie przekierowany na stronę z listą banków, spośród których będziesz mógł wybrać ten, w którym posiadasz swoje konto osobiste. Dzięki temu szybko przejdziesz na stronę swojego banku i wykonasz płatność. Wystarczy, że się zalogujesz i potwierdzisz transakcję. W zależności od banku, w którym posiadasz konto, weryfikacja może się od siebie nieco różnić, jednak płatności w sklepie online najczęściej zatwierdza się za pomocą kodu SMS. Jest to bardzo bezpieczna i zautomatyzowana metoda, na którą decyduje się niejeden sklep.
- Tradycyjny przelew bankowy — czyli standardowa i dość czasochłonna opcja płatności. Jej dużą wadą jest długi czas oczekiwania na zaksięgowanie przelewu, dlatego też wiele osób powoli odchodzi od tej metody, tak jak od zakupów za pobraniem, szczególnie jeśli zależy im na czasie.
- Płatność kartą (np. Visa i Mastercard) – i nie musi to być wyłącznie karta kredytowa. Standardowe karty debetowe również mają możliwość tego typu rozliczenia online. Wystarczy tylko wypełnić pola z podstawowymi danymi osobowymi właściciela karty, jej datę ważności oraz 3-cyfrowy kod CVV2/CVC2, który znajduje się na jej odwrocie. Przed wybraniem tej formy płatności, warto zorientować się, czy bank, w którym posiadasz konto osobiste, nie pobiera prowizji za tego typu transakcję.
- Metoda płatności BLIK — to prawdopodobnie najszybszy sposób płatności online. Dlaczego? Co to znaczy płatność Blikiem? Aby zapłacić za wybrany produkt/usługę wystarczy podać 6-cyfrowy kod wygenerowany w aplikacji mobilnej banku, a następnie potwierdzić transakcję na ekranie swojego telefonu.
- PayPal — czyli tzw. wirtualny portfel. To bardzo wygodny system płatności, który polega na utworzeniu na dedykowanej do tego platformie własnego konta, z podaniem danych karty płatniczej. Konto osobiste w systemie PayPal automatycznie pobiera środki z Twojego konta bankowego, dzięki czemu nie musisz za każdym razem wpisywać swoich danych płatniczych. Jest to bardzo wygodne dla osób, którym zależy na szybkich i komfortowych transakcjach.
- Płatność za pobraniem (przy odbiorze przesyłki) – to jedna z wygodniejszych metod płatności, szczególnie dla osób, które są sceptycznie nastawione do podawania swoich danych płatniczych w Internecie. Niestety klient musi być obecny w domu w godzinach pracy kuriera, aby móc odebrać swoją przesyłkę. W innym przypadku kurier nie ma możliwości zostawić paczki bez opłaty np. u sąsiadki, ponieważ nie została ona jeszcze opłacona u operatora.
- Google Pay i Apple Pay (płatności mobilne) – to wygodne systemy płatności mobilnych, które weryfikują transakcje za pomocą naszej twarzy (FaceID) lub odcisku palca (TouchID). Jest to wygodne i przede wszystkim szybkie rozwiązanie — szczególnie podczas drobnych zakupów. Są porównywalne do płatności kartą kredytową, jednak dużo szybsze i wygodniejsze. Wystarczy pobrać Google Pay lub Apple Pay na swoje urządzenie, następnie przeprowadzić autoryzację (dodając kartę, jej kod zabezpieczający CVV2/CVC2) oraz zatwierdzić metodę w swoim banku (najczęściej przy pomocy SMS z potwierdzeniem). Obie te aplikacje są darmowe.
Jak bezpiecznie płacić w Internecie?
Jak widzisz większość sklepów internetowych posiada wiele form płatności online, z których możesz skorzystać, nie martwiąc się o bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Jako klient, możesz być pewny, że dodając karty płatnicze do zweryfikowanych metod operatora, pieniądze nagle nie znikną z Twojego konta bankowego.
Pamiętaj jednak, żeby zachować ostrożność, ponieważ nie wszyscy sprzedawcy są fair w stosunku do klienta, ściągając dodatkowe opłaty, czy prowizje za wykonane przez Ciebie transakcje. Warto być czujnym i świadomym tego, że w Internecie czyha wiele niebezpieczeństw, takich jak wyłudzacze danych osobowych i płatniczych. Aby bezpiecznie płacić w sieci, zwróć uwagę na kilka podstawowych kwestii:
- Kupuj tylko na zaufanych stronach/od sprawdzonego sprzedawcy.
- Kilka razy upewnij się, czy nic nie wzbudza Twoich wątpliwości np. rodzaje płatności lub prośba o zbyt szczegółowe dane na temat klienta.
- Chroń swoje dane, wybierając zweryfikowaną lub wymienioną wyżej formę systemu płatności.
- Płatności w sklepie internetowym dokonuj wyłącznie na zaufanych urządzeniach.
- Załóż konto osobiste (np. PayPal), które będzie służyło Ci głównie do płatności internetowych, nie trzymając na nim wszystkich swoich oszczędności.
Ile kosztują płatności internetowe? Musisz wiedzieć, że korzystanie z różnych operatorów płatności sklepu internetowego jest wygodne, jednak bardzo często może być związane z dodatkowymi opłatami do transakcji. Najczęściej leżą one po stronie sprzedawców usług i produktów. Wszystko jednak zależy od sklepu i usług, z których korzystają. Jeśli przedsiębiorca (sklep internetowy) zdecyduje się na współpracę z danym systemem np. e-przelew (PayU), e-transfer, czy płatność kartą, będzie zmuszony zapłacić prowizję wynoszącą pewien procent od wartości każdej wykonanej transakcji. Takie prowizje najczęściej wahają się od 1% do 3%.
Jakie są korzyści szybkich metod płatności internetowych?
Nowoczesne metody płatności pozwalają zrealizować każdą transakcję z rachunku bankowego w mgnieniu oka. Większość sklepów internetowych decyduje się na wprowadzenie szybkich metod płatności, aby jak najbardziej zadowolić swoich klientów. Poznaj wszystkie korzyści, jakie da Ci wykonanie szybkiego przelewu BLIK, PayU, Google i Apple Pay, czy z systemu PayPal.
- Wszystkie Twoje zamówienia w większości przypadków zostają opłacone od razu, a przelewy są automatycznie zaksięgowane w systemie księgowym sklepu.
- Masz możliwość zapłacenia za rachunek z góry, co jest bardzo wygodne i skraca czas realizacji transakcji.
- Wszystkie etapy systemu rozliczenia są zautomatyzowane i zrozumiałe, nawet dla klientów, którzy nie korzystają na co dzień z mediów cyfrowych.