Aplikacje mobilne odnalazły swoje miejsce w codzienności niemal każdego z nas. Skutecznie przekonują do siebie przystępną formą i możliwościami, jakie oferują. Doskonale łączą funkcję rozrywkową i użyteczną, powiększając tym grono odbiorców, których z roku na rok jest coraz więcej. Wachlarz aplikacji i programów dla urządzeń mobilnych jest sukcesywnie poszerzany i obejmuje coraz więcej pozycji. Sprawdź popularne aplikacje na telefon pobierane z Google Play i App Store!
Aplikacje mobilne w Polsce
Cyfrowy świat aplikacji mobilnych jest obecnie tak bogaty, że podzielić je można na dwie zasadnicze grupy. Pierwsza to grupa podstawowa, czyli wszystkie standardowe aplikacje, które są nierozerwalnie związane z systemem, takie jak budzik, kalkulator czy przeglądarka internetowa. Drugą grupą są aplikacje dodatkowe, czyli takie, które wybieramy według własnych preferencji i pobieramy z Google Play lub App Store samodzielnie. To właśnie ten rodzaj aplikacji najlepiej pokazuje trendy, spośród których wyłonić można rankingi najpopularniejszych aplikacji. W obecnych czasach urządzenia mobilne takie jak smartfony, czy tablety już dawno przestały pełnić jedynie podstawowe funkcje — możliwość dzwonienia i wysyłania SMS-ów jest dziś drugorzędną opcją. Nowoczesne rozwiązania sprawiły, że pierwotne przeznaczenie telefonów jest dziś jedynie dodatkiem. Pobierane aplikacje stały się uniwersalnym narzędziem do wszechstronnej komunikacji z całym światem. Aplikacje przyjazne użytkownikom to te, które odpowiadają na ich potrzeby, mając na uwadze zróżnicowane preferencje użytkowania. Żeby aplikacja zyskała miano atrakcyjnej, musi być intuicyjna, przejrzysta i wygodna. Można wyróżnić wiele kategorii aplikacji mobilnych, klasyfikując je pod kątem ich przeznaczenia. Które kategorie aplikacji mobilnych cieszą się największą ilością pobrań przez użytkowników?
- Aplikacje zakupowe — oferują liczne możliwości, od oszczędzania, przez szybki wybór produktów, po wygodne tworzenie list, czy dostęp do niezbędnych informacji. Jedna z najczęściej pobieranych aplikacji mobilnych — Allegro, pozwala przeglądać oferty, licytować, kupować, a nawet sprzedawać przedmioty na aukcji. Ogromną popularnością cieszy się również serwis ogłoszeniowy OLX oraz porównywarki cenowe. Wśród aplikacji zakupowych z kilkumilionową ilością pobrań znajduje się również aplikacja InPost Mobile, która jest niezwykle wygodnym systemem dostarczania i odbierania przesyłek. Popularność zyskują także aplikacje służące do zamawiania produktów spożywczych. Jednym z przykładów jest InPost Fresh.
- Aplikacje multimedialne — na których znaleźć można zarówno filmy, seriale, programy rozrywkowe, newsy, jak i muzykę oraz informacje z wielu tematycznych zakresów. Do aplikacji multimedialnych zaliczyć można YouTube, Netflix, Spotify, Shazam, Player, Ipla i wiele więcej.
- Aplikacje informacyjne — do tej kategorii wpisać można każdą aplikację, która ułatwia dostęp do newsów ze świata. Są dużo wygodniejszym rozwiązaniem niż przeszukiwanie wielu stron Internetowych w poszukiwaniu najnowszych wieści. Polscy użytkownicy posługujący się aplikacjami informacyjnymi najczęściej wybierają znane lokalne media.
- Aplikacje społecznościowe — bez których wielu z nas nie wyobraża sobie życia, stały się integralną częścią komunikacji społecznej. W tej kategorii od bardzo dawna na najwyższych pozycjach utrzymują się Facebook, Instagram, TikTok oraz Messenger.
- Aplikacje nawigacyjne — są idealnym kompanem dalekiej podróży w nieznane nam rejony oraz w planowaniu trasy komunikacją miejską. Służą więc nie tylko kierowcom, ale każdemu, kto chce sprawnie przemieścić się z jednego punktu do drugiego. Aplikacja nawigacyjna wyznacza trasę, pokazuje rozkład komunikacji miejskiej oraz ułatwia poruszanie się po dużych miastach. Z aplikacją Jakdojade można szybko wyznaczyć optymalną trasę transportem publicznym, uwzględniając utrudnienia takie jak remonty czy zmiany w rozkładach.
Internet nie jest już przestrzenią, w której czas ogranicza się wyłącznie do surfowania w sieci. Kluczowe stały się aplikacje zapewniające komunikację, rozrywkę czy możliwość realizacji zadań. Pobierane aplikacje zależą od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkowników. Możliwość personalizacji i zarządzanie aplikacjami w wygodny sposób dostosowują się do oczekiwań dzisiejszego świata. Dużą ilością pobrań cieszą się również różnego rodzaju gry, które umilają nam czas np. podczas długich podróży. Jest to kategoria odwiedzana nie tylko przez dzieci. W rankingach dominują przede wszystkim proste gry zręcznościowe i logiczne. Jest to bardzo bogaty rynek charakteryzujący się dużą ilością pobrań, który przyciąga mnóstwo nowych użytkowników i zbiera świetne oceny.
Najpopularniejsze aplikacje w Polsce
Bazując na badaniach przeprowadzonych przez Polskie Badania Internetu i Gemius dowiadujemy się, że liczba internautów w marcu 2021 roku wynosiła 29,2 mln. Średnio dziennie z Internetu korzystało 23,9 mln osób. Wśród 20 najpopularniejszych aplikacji, które pobrać można z Google Play oraz App Store w tamtym okresie niezaprzeczalnie wyróżnia się aplikacja Allegro, z której korzystało blisko 10 mln realnych użytkowników. Na drugim miejscu uplasował się serwis ogłoszeniowy OLX. Ostatnie miejsce na podium zajęła aplikacja Ipla, będąca polskim serwisem VOD. Wśród najczęściej pobieranych aplikacji wyróżnia się również Player, zawierający bogatą ofertę seriali, filmów oraz programów rozrywkowych. Aplikacją z blisko 1,5 mln ilością użytkowników była w tamtym okresie aplikacja Jakdojade przeznaczona do wyszukiwania połączeń komunikacyjnych i planowania podróży komunikacją miejską. Dużą ilością pobrań charakteryzują się również mobilne skrzynki pocztowe takie jak WP Poczta, Nowa Poczta Interia, poczta_o2 czy Onet Poczta. Polecane aplikacje to również te, które dostarczają nam wielu bieżących informacji ze świata i sportu. W zestawieniu 20 aplikacji dużą ilością pobrań i realnych użytkowników cieszy się również serwis randkowy Sympatia oraz komunikator CZATeria, dzięki którym porozmawiać można z tysiącami osób w różnym wieku i z różnymi zainteresowaniami. (Źródło: https://pbi.org.pl/badanie-mediapanel/wyniki-badania-mediapanel-za-marzec-2021/)