W dzisiejszych czasach mało kto wychodzi z domu bez smartfonu. To niewielkie urządzenie już od dawna stanowi podstawowe narzędzie, które usprawnia funkcjonowanie wielu dziedzin naszego życia. I choć najczęściej telefony komórkowe służą nam do komunikowania się z innymi lub poszukiwania informacji, coraz częściej za ich pośrednictwem dokonujemy płatności mobilnych. Tę innowacyjną możliwość z pewnością doceni każdy, komu choć raz zdarzyło się… zapomnieć portfela! Jak w takiej sytuacji realizować płatności smartfonem? Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem!
Telefon zamiast gotówki. Jakie transakcje można obsłużyć za pośrednictwem smartfonu?
Smartfon to osobisty asystent każdego człowieka. To na nim przechowywane są najważniejsze dane, a zainstalowane aplikacje służą codziennym czynnością, związanym z życiem zawodowym i prywatnym. W ostatnich latach fenomen tych niewielkich urządzeń spotęgowała możliwość dokonywania płatności za pomocą telefonu. Co więcej, każdy jego użytkownik może obsługiwać aż kilka rodzajów transakcji. Jakie znajdują się wśród nich?
- Szybkie płatności mobilne – ta forma płatności telefonem jest wykorzystywana w trakcie zakupów online. Każdy użytkownik może skorzystać z dedykowanego operatora, który zajmuje się obsługą płatności internetowych. Obecnie do najpopularniejszych serwisów należą: PayU czy Przelewy24. Ponadto szybkie płatności mobilne mogą być realizowane także poprzez BLIK czy podpięcie kart płatniczych.
- Płatności zbliżeniowe smartfonem – ze zbliżeniowej płatności telefonem korzystają osoby robiące zakupy w sklepach stacjonarnych. W takiej sytuacji smartfon zastępuje kartę płatniczą. Dokonywanie płatności jest zaś związane z koniecznością zbliżenia urządzenia do terminala płatniczego w celu sfinalizowania transakcji – czyli dokładnie tak, jak w trakcie płatności kartą zbliżeniową. Z tym jednak wyjątkiem, iż nie trzeba mieć jej przy sobie!
- Standardowe przelewy za pomocą smartfonu – płacenie telefonem może odbywać się także z poziomu dedykowanej aplikacji banku. Obecnie niemal każdy bank umożliwia swoim klientom dostęp do aplikacji mobilnej, za pomocą której mogą oni dokonywać szybkich płatności smartfonem.
- Płatności SMS u operatora – w takich sytuacjach płatność telefonem polega na obciążeniu konta w telefonie przez operatora sieci komórkowej, w której zarejestrowany jest smartfon danego użytkownika.
- Wypłata gotówki z bankomatu – płacenie telefonem to jednak nie wszystko, czego współczesny użytkownik możne dokonać za pomocą smartfona. Urządzenie umożliwia mu także wypłatę gotówki bezpośrednio z bankomatu. Co więcej, nie jest mu do tego niezbędna karta płatnicza.
Jak płacić telefonem? Poznaj niezbędne narzędzia do każdej transakcji!
Z wygodnych opcji płatności smartfonem może dowolnie korzystać każdy użytkownik telefonu. Musi on jednak pamiętać, że różne systemu wymagają różnych narzędzi. Co więc jest potrzebne, aby móc w pełni wykorzystać możliwość płatności telefonem?
- Smartfon z systemem operacyjnym Android lub iOS – nie jest niczym zaskakującym, że aby płacić telefonem, trzeba posiadać dedykowane ku temu urządzenie. Obecnie na rynku dominują te wyposażone w systemy Android oraz iOS. Użytkownicy tychże smartfonów mają nieograniczony dostęp do aplikacji mobilnych, dzięki którym w kilka chwil mogą płacić smartfonem na różne sposoby. Warto jednak pamiętać, aby sprzęt był stale aktualizowany!
- Konto osobiste w banku – kolejnym narzędziem, którego potrzebuje każdy zainteresowany dokonywaniem płatności bezgotówkowych, jest konto osobiste w banku. Oprócz obsługi bankowości internetowej najczęściej oferują one także swoje świadczenia w formie mobile usługi bankowe. Aplikację mobilną można wykorzystać do wykonywania płatności telefonem. Warto jednak pamiętać, że nie każdy bank współpracuje ze wszystkimi dostawcami usług płatności mobilnych.
- Moduł NFC – powyższe dwa narzędzia w zupełności wystarczą osobom zainteresowanym dokonywaniem szybkich płatności na stronie internetowej, czy wykonywaniem przelewów za pomocą telefonu. Jeżeli jednak chcą one także płacić telefonem zbliżeniowo, ich urządzenie musi być wyposażone w moduł NFC. To właśnie on jest odpowiedzialny za łączenie z terminalami płatniczymi w sklepie stacjonarnym.
Jak zrobić płatność telefonem?
Płatności bezgotówkowe to metoda, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W zależności od wybranej formy może ona jednak realizować się na kilka sposobów. Poznaj najpopularniejsze z nich!
Szybki przelew, czyli płatność telefonem online
Nowoczesne funkcje dostępne w smartfonach szczególnie sprawdzają się w przypadku internetowych zakupów. Dzięki nim można sfinalizować transakcję w kilku prostych i szybkich krokach. Użytkownicy sieci najczęściej płacą za wybrane usługi poprzez aplikacje banków, które obecnie podejmują się ścisłej współpracy z najpopularniejszymi serwisami płatności internetowych – czyli PayU oraz Przelewy24. W tej sytuacji płatność odbywa się automatycznie, ponieważ w trakcie finalizacji zakupów klient zostaje bezpośrednio przeniesiony na stronę internetową banku w celu opłacenia zamówienia. Do zamknięcia procesu wystarczy jedynie potwierdzenie transakcji – najczęściej poprzez wprowadzenie wygenerowanego na numer telefonu kodu SMS, zabezpieczeń biometrycznych czy jednorazowych tokenów.
BLIK, czyli płatność smartfonem za zakupy internetowe i stacjonarne
Jedną z najpopularniejszych form płatności bezgotówkowych jest płatność BLIKIEM. Każdy użytkownik może wykorzystywać ją zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Co więcej, BLIK umożliwia także wpłacanie i wypłacanie pieniędzy z bankomatów oraz dokonywanie szybkich przelewów. Obecnie coraz więcej banków decyduje się na wdrożenie tego rozwiązania do swojej oferty.
Wszystko za sprawą wzrastającej popularności tej formy transakcji. Wynika ona z faktu, iż BLIK jest niezwykle prosty w obsłudze – do wykonania każdej płatności wystarczy wygenerowanie 6-cyfrowego, jednorazowego kodu w aplikacji mobilnej banku. W następnej kolejności ten właśnie kod będzie stanowił potwierdzenie dokonywanej transakcji.
Metoda HCE, czyli płatność telefonem zbliżeniowo
Płatności zbliżeniowe telefonem to prawdopodobnie najwygodniejsza forma transakcji, którą użytkownicy chętnie wykorzystują w trakcie codziennych zakupów. Głównym jej zadaniem jest zastąpienie dotychczas stosowanych plastikowych kart płatniczych bardziej intuicyjnym i dostępnym sposobem – czyli wirtualnym odpowiednikiem karty. Jest to możliwe za sprawą technologii Host Card Emulation (HTC), która wykorzystuje moduł NFC. W takiej sytuacji wystarczy, że w trakcie płatności klient zbliży smartfon do terminala płatniczego, a następnie zatwierdzi transakcję w aplikacji banku.
Płatność mobilna Google Pay
Do opłacania codziennych wydatków użytkownicy smartfonów mogą wykorzystywać także potencjał systemu operacyjnego swojego urządzenia. Od kilku lat w Polsce funkcjonuje Google Pay, dedykowany systemowi Android. Płatności z tego systemu mogą być realizowane wszędzie tam, gdzie możliwe jest dokonywanie płatności zbliżeniowych. Niezbędne jest jednak posiadanie konta w banku, który bierze udział w programie oraz urządzenia z aktualną wersją systemu operacyjnego i modułem NFC. Aby rozpocząć korzystanie z Google Pay, wystarczy pobrać aplikację ze sklepu Google Play, dodać i skonfigurować kartę płatniczą, a następnie wyrazić zgodę na niewielkie obciążenie konta na rzecz Google Play (w celu weryfikacji).
Płatność mobilna Apple Pay
Na bliźniaczych zasadach działa zbliżeniowa płatność Apple Pay. Z tym jednak wyjątkiem, że jest ona dedykowana użytkownikom systemu operacyjnego iOS. Rozwiązanie to zostało wdrożone w 2018 roku i z biegiem czasu otrzymuje wsparcie od coraz większej liczby banków. Obecnie należą do nich choćby: ING Bank Śląski, mBank, Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, PKO BP, BNP Paribas, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Bank, Santander czy T-Mobile Usługi Bankowe. Aby korzystać z Apple Pay, wystarczy zalogować się do iCloud i uzupełnić dane karty w aplikacji Wallet.
Smartfon alternatywą dla karty. Czy jednak płatności telefonem są bezpieczne?
Z roku na rok coraz więcej użytkowników smartfonów decyduje się płacić zbliżeniowo. Wątpliwości tych, którzy jeszcze nie podjęli tej decyzji, najczęściej obracają się wokół kwestii bezpieczeństwa. Wielu z nich obawia się, że dane wykorzystywane przez ich urządzenia mobilne zostaną wykorzystane w niewłaściwy sposób, narażając ich na straty. W rzeczywistości nowoczesne technologie stosowane przez banki oraz producentów telefonów są tak zaawansowane, że niezwykle trudno o oszustwo w tym zakresie! Dodatkowo każda z metod płatności – zbliżeniowych, internetowych czy mobilnych – posiada rozbudowane zabezpieczenia, które wręcz uniemożliwiają ewentualne przechwycenie cennych informacji. Ochronę stanowi też konieczność weryfikacji, której nigdy nie jest w stanie dokonać osoba pośrednia. Jeżeli więc zastanawiasz się, czy możesz bezpiecznie płacić telefonem za codzienne zakupy… już teraz możesz zacząć przygotowywać do tego swoje urządzenie!